Tvorba webu: srovnání WordPress versus Wix

V dnešní době není tvorba webu pouze polem působnosti profesionálních webových vývojářů, ale díky řadě volně dostupných platforem je možné si vytvořit web i pro běžného uživatele. V tomto článku budeme pojednávat o rozdílu dvou největších platforem na trhu – WordPress a Wix.

Pro nedočkavce zkratka – WIX v žádném případě!  Ani na něj nemyslete. Leda byste si dělali jen studenský projekt, stránku na svatbu, kde budete sdílet link a pár dalších případů, kdy nepotřebujete, aby byl web dohledatelný a budete ho používat jen jako online vizitku.  Zkrátka Wix se pro byznys vůbec nehodí.

WordPress

WordPress vznikl v roce 2003 jako open-source platforma určená především k tvorbě blogů.

Postupem času přidával další rozšíření, až se dostal do současné podoby, kdy podporuje veškeré prvky webových stránek včetně e-shopu, fóra, členství pro klienty a řady marketingových nástrojů jako newslettery a mailingové seznamy.

V současné době je přibližně 455 miliónu webových stránek vytvořeno skrz WordPress, což v celkovém počtu aktivních webů (cca 1,3 miliardy) tvoří 35 % na trhu.

Nejnovější verze platformy, WordPress, byla stažena již více než 6 milionkrát a je dostupná ve více než 52 světových jazycích.

Běží na něm i weby / blogy velkých firem a zemí. Např. Bílý dům v USA, Švédsko, ale také třeba blog společnosti Microsoft, DeníkN a další tisíce významých společností.

  

Jaký je rozdíl mezi WordPress.com a WordPress.org?

WordPress.com je služba podporována serverem Automatic, která umožňuje free hosting pro WordPress weby bez nutnosti vlastní domény. WordPress.org je komunita vyvíjející open-source software, kterou si můžete sami stáhnout a instalovat na vámi vybraném serveru s vámi vybranou doménou.

  

Wix.com

Wix.com byl založen v roce 2006 s přímých záměrem vytvořit platformu, která běžnému uživateli ušetří čas i peníze tím, že bude volně dostupná a zároveň jednoduchá na ovládaní. Stejně jako WordPress se i Wix s postupem času vyvíjel a rozšiřoval. V roce 2011 spustil Wix e-shop modul na Facebook, čímž vstoupil do prodejního světa na sociálních sítích. Nejnovějším nástrojem je nyní Corvid, který umožňuje zkušenějším uživatelům kódovat pomocí API. V současné chvíli má Wix přes 132 milionu aktivních uživatelů ve více než 190 zemích světa.

 

 

Rozdíly mezi WordPress a Wix

Jedním z největších rozdílů v obou platformách je jejich používání. Tam kde je Wix snadný k používání, tam WordPress potřebuje trochu více zručnosti, někdy se hodí i základní znalost kódování. Ale při výběru dobré šablony lze vytvořit hezký web i bez pokročilých znalostí.

WordPress vyžaduje vlastní doménu a zakoupený hosting. Na druhou stranu, WordPress má díky tomu mnohem více možností v úpravách a komplexnějším budování webových stránek. Na Wixu sice nemusíte „nikam jinam“ za pluginy a doplňky, ale WordPress vám nabízí širší spektrum jak ve výběru, tak v nastavení a používání.

Dominantním rozdílem je také výsledná struktura webu. WordPress má mnohem čistší zdrojový kód, lepší nastavení vyhledávání dle SEO a organizovanější strukturu URL odkazů. Nejsou z limity v jazykových mutacích, při využití e-shopu pak WordPress umožňuje více měn.

Wix sice nabízí větší množství designů, ale již neumožňuje jeho změnu, pokud si jednou vyberete. A ne každý design funguje, tak jak má. WordPress zase nemá jednotná pravidla pro nastavení a úpravu jednotlivých šablon. Jako open-source software, šablony tvoří různí lidé a jejich úprava je proto individuální.

Jednou z hlavních nevýhod Wixu je, že nikdy nemáte plnou kontrolu. Wix může kdykoli stáhnout vaše stránky z online světa. Pokud využíváte free verzi, nemůžete mít vlastní doménu a musíte se smířit s tím, že na webu bude reklama na Wix. Ovšem, na rozdíl od WordPressu, disponuje Wix funkční online i telefonní zákaznickou podporou, která má svá centra v několika státech světa. WordPress sice nemá call centra, ale zase je natolik rozšířený a podporovaný, že najdete mnoho diskuzních portálů, včetně skvělé podpory přímo u webhostingových společností. Také není problém najít na trhu řadu odborníků, kteří dokáží pomoci.

Na Wixu můžete spravovat více domén najednou. Ale abyste ke každé měli jedinečné URL, musíte váš účet upgradovat = platit tisíce Kč ročně, jinak vaše základní URL bude tvořit vaše uživatelské jméno. Bez zakoupení domény to tudíž také nejde. Ačkoli samozřejmě můžete zůstat na neplacené verzi, je potřeba počítat s tím, že se budete potýkat s reklamou na Wix na vašem webu, problémy s registrací vašich stránek do vyhledávačů a nastavením reklam.

Velkým plus pro WordPress je úprava stránek pro mobilní zařízení. Na rozdíl od Wixu vám WordPress umožní jednoduše manipulovat s prvky na stránkách. Například editor Elementor nabízí v pokročilém nastavení možnost „responzivní“ nabízející, které prvky chcete nechat viditelné pro web, ale mají být skryté pro mobil (např. obrázky náročné na načítání, tj. šetření dat a rychlost stránek). Wix toto umožňuje také, ale nastavení je překvapivě komplikovanější.

Závěr

Pokud víte, že si vystačíte s jednoduchým webem, u kterého nebudete potřebovat příliš SEO a další úpravy, pak je Wix varianta pro tvorbu. Vše máte na jednom místě a tvorba stránek vás nebude stát ani hodiny času ani velký obnos peněz. Takové řešení je vhodné pro lokální společnost, kdy web funguje spíše jako vizitka. Na druhou stranu, cena za rok, pokud chcete vlastní doménu, je cca 6 tisíc Kč. Za podobnou částku můžete mít web na vlastním webhostingu, případně zdarma na free službách typu Webnode.
Také je zde problém s platbou. Vzhledem k tomu, že platíte do USA, stáváte se automaticky identifikovanou osobou.

*Jakmile se neplátce DPH stane identifikovanou osobou, musí se do 15 dnů přihlásit k registraci. Na rozdíl od plátců DPH nemusí přihlášku podat elektronicky. Identifikovaná osoba musí vést evidenci veškerých výdajů vztažených k daňovým povinnostem pro účely DPH. Evidenci je třeba členit tak, aby z ní bylo možné sestavit daňové přiznání nebo souhrnné hlášení.

S WordPress můžete vybudovat opravdu kvalitní a funkční stránky. Je to varianta, pokud máte větší business a potřebujete ho plně prezentovat nebo pokud spouštíte e-shop.

Wix shrnutí

+ Jednoduché pro úplné začátečníky

+ Zákaznická podpora

+ Drop & Drag Editor

+ Není potřeba znalosti kódování

– Limitované možnosti komplexnějších webových úprav

– Extrémně pomalé načítání (menu i 30 sekund a déle) = pokud to vydrží zákazník, věřte, že z hlediska SEO máte velký problém

– Omezené nastavení e-shopu – jen jedna měna

– Wix může vaše stránky kdykoli stáhnout, aniž byste věděli proč

– Bez možnosti změnit design šablony později

– U více jazykových mutací nutné vždy všechny úpravy dělat 1:1, což je značně limitující

– Vhodný jen pro menší business stránky a portfolio

– Cena – pokud nestačí free režim, platí se cca 5 – 6 tisíc Kč za rok

– Nutnost stát se identifikovanou osobou

– E-shop neumí řadu českých doprav a platebních systémů

– SEO u konkurečních slov téměř nemožné

WordPress shrnutí

+ Kvalitní zdrojový kód webu

+ Lepší nastavení a výsledky SEO

+ Několik možností Drop&Drag editorů

+ Množství užitečných pluginů

+ Velké množství šablon zdarma

+ Komplexní tvorba stránek

+ Lepší možnost E-komerce

+ Vhodný pro business weby a e-shop

– Náročnější pro začátečníky

– Nutnost vlastní domény a hostingu

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Stavíme weby na více platformách a máme řadu zkušeností s WordPressem i Wix. Neváhejte nás kontaktovat.